Astronomie

Věda/tech

Vůz budoucnosti od Rolls Royce: Futuristický model Vision Next 100 budí emoce

Automobilky se v poslední době předhánějí v tom, která z nich představí odvážnější a futurističtější model vozidla budoucnosti. A tak postupně odhalují nástupce současných aut s ohromujícími parametry i neotřelým designem. V minulých dnech se k nim připojila i věhlasná britská společnost Rolls Royce, která proslula výrobou luxusních vozidel. Jak se vám její vize pro přepravu budoucnosti líbí?

Elektřina.cz | 31. 12. 2017 00:00

Proč ženy žijí déle než muži?

Život je jako zrcadlo. Směje se na tebe, když se do něho díváte s úsměvem. A život se v případě žen prodlužuje. Výzkum publikovaný na stránkách American Journal of Epidemiology zahrnuje údaje z let 2004 až 2012 získané u 70.000 pacientek zařazených do výzkumu Nurses' Health Study. Vyplývá z něho, že u optimistických žen klesá o 30 procent nebezpečí předčasné smrti.

Věda, technika | Eurozprávy.cz | 28. 6. 2017 14:39

Vysají vám účet i vyznají lásku. Jaké jsou nejnebezpečnější viry všech dob?

S nejnovějším útokem, který zasáhl i Českou republiku, se opět hovoří o kybernetické bezpečnosti a zranitelnosti počítačů virem. V historii se objevilo několik skutečně ošklivých programů, které napadaly jak jednotlivce, tak celé organizace. Tady je seznam deseti nejnebezpečnějších z nich.

Věda, technika | Eurozprávy.cz | 28. 6. 2017 14:26

Jak rychle roztřídit ponožky? Vědci našli jednoduchý systém

Roztřídit a správně spárovat všechny ponožky ve velké hromadě vypraného prádla není nic lehkého. Přepadne vás neodbytný pocit, že část ponožek zmizela, část záhadně přibyla a rozhodně není možné je spárovat dohromady. Nyní ovšem existuje algoritmus, který slibuje, že vás promění ve výkonný stroj na třídění ponožek.

Věda, technika | Eurozprávy.cz | 28. 6. 2017 13:08

Původ nového pc viru není znám, dle expertů má za cíl šířit chaos

Berlín - Kybernetičtí experti spekulují o původu nového škodlivého softwaru. Vzhledem k nestandardní komunikaci mezi postiženými a hackery, která byla vedena výhradně přes jedinou a nyní již zablokovanou e-mailovou adresu, se mnozí analytici kloní k tomu, že cílem útoku bylo spíše rozsévat chaos než získat peníze.

Věda, technika | Eurozprávy.cz | 28. 6. 2017 11:50

Tajná služba Mossad chce získávat nové technologie

Izraelská tajná služba Mossad založila nový fond, z něhož chce financovat společnosti, které pro ni budou rozvíjet nové technologie.

Věda - Týden.cz | 28. 6. 2017 11:11

Jak ve zdraví přežít horko? Lidé často dělají chyby, které jim znepříjemňují život

Nejen Českou republiku poslední dny sužují velká tepla. Děláme, co můžeme, abychom se zchladili a zabránili nepříjemnému pocení a následnému zápachu. Některé naše zvyky při péči o vzhled nám ale v létě spíš ubližují, varují odborníci.

Věda, technika | Eurozprávy.cz | 28. 6. 2017 11:09

Apache otestoval poprvé bojový laser

Bitevní vrtulník AH-64 zasáhl pomocí podvěšeného kontejneru s laserovým dělem malý stacionární cíl na vzdálenost 1,4 kilometru. Cvičení proběhlo na střelnici White Sands za účasti amerického velitelství pro speciální operace Special Operations Command (SOCOM). Je to více než jeden rok, kdy se poprvé objevily informace o umístění bojového laseru na vrtulník AH-64 Apache. Veliteství SOCOM, které...

21. Století | 28. 6. 2017 11:06

Unikátní vědecký výzkum: Jak rychle roztřídit ponožky? Odborníci našli jednoduchou odpověď

Roztřídit a správně spárovat všechny ponožky ve velké hromadě vypraného prádla není nic lehkého. Přepadne vás neodbytný pocit, že část ponožek zmizela, část záhadně přibyla a rozhodně není možné je spárovat dohromady. Nyní ovšem existuje algoritmus, který slibuje, že vás promění ve výkonný stroj na třídění ponožek.

Věda, technika | Eurozprávy.cz | 28. 6. 2017 11:04

Krokodýli jsou nejupovídanější plazi, říká majitel krokodílí zoo Libor Kopečný

Libor Kopečný založil v Praze krokodýlí zoo. Krokodýly studuje a fotí už 30 let. Tvrdí o nich, že na tom nejsou inteligenčně o moc hůř než psi. Vycvičit se prý dají, ale jen s velkou dávkou respektu. Někteří mají i 7 metrů a dožívají se až 100 let.

Příroda | Český rozhlas | 28. 6. 2017 11:04

Jak to, že se po tisíci letech nemění? A proč na rozdíl od dinosaurů přežili? Všechno, co o krokodýlech ještě nevíte

Jsou to nejupovídanější plazi, inetligenčně asi tak na úrovni psů. Dokážou vyskočit až do dvou metrů. A kdy útočí na člověka? To ví Libor Kopečný.

Příroda | Český rozhlas | 28. 6. 2017 11:04

Nečistoty v materiálu mohou způsobit katastrofu

Nízká soudržnost materiálu způsobená nečistotami může mít katastrofální důsledky. Může vést k nenadálému zhroucení kovové konstrukce, jako se tomu stalo kupříkladu v roce 1969 v elektrárně Hinkley Point A, kdy se roztrhl rotor turbíny. Touto problematikou se dlouhodobě zabývají profesoři Mojmír Šob a Pavel Lejček. Vědci z Fyzikálního ústavu AV ČR a Středoevropského technologického institutu...

21. Století | 28. 6. 2017 09:56

Může člověk začít sám od sebe hořet? Samovznícení není jen mýtus

Již celá století se lidé nemůžou shodnout, zda existuje fenomén spontánního samovznícení. Zatímco věděcká fakta ukazují spíše na to, že jde o mýtus, v historii bylo zdokumentováno mnoho nevysvětlitelných úmrtí ohněm bez zjevné příčiny. Ti, kteří v možnost samovznícení věří, mu samozřejmě všechny tyto případy dávají za vinu.

Věda, technika | Eurozprávy.cz | 28. 6. 2017 09:49

Cesta k Marsu? Problémů více než dost!

Byť je to již 45 let, co se člověk naposledy dostal dál, než na nízkou oběžnou dráhu kolem Země, pilotovaný let k Marsu nepřestává vědce i širokou veřejnost fascinovat. Ba dokonce se stále hovoří i budoucí kolonizaci rudé planety. Jsou však podobné projekty vůbec reálné? Není to tak dávno, co si mediální pozornost vyžádal program...

21. Století | 28. 6. 2017 09:37

Moře je rekordně teplé, má až 27 °C. Ekologové mají obavy

Teplota moře u španělských břehů je v těchto dnech nebývale vysoká a v některých místech dosáhla v červnu desetiletých rekordů pro toto období. Nejvyšší teplotu moře z celého Pyrenejského poloostrova - 27 stupňů - registruje španělské ministerstvo pro rozvoj nyní na severovýchodě země u katalánské Tarragony.

Věda - Týden.cz | 28. 6. 2017 09:33

První aquapark na světě pro lidi se zdravotním postižením

Vodní svět láká všechny bez rozdílu věku. Rodiny s dětmi na vozíku se mu však spíše vyhýbají, protože pro ně není uzpůsoben. V texaském San Antoniu teď otevřeli místo, které je přímo určené pro lidi s mobilitou a nabízí unikátní možnost, jak skloubit dovádění a bezpečnost.

National Geographic | 28. 6. 2017 06:55

Island se snaží zachránit půdu. Tradice ale velí farmářům hnát ovce do hor

Tradice, tradice a zase jen tradice. Island je místem, kde staré způsoby jsou dobré, protože jsou staré. Působení člověka přitom Islandu ubližuje. „Je velice těžké přesvědčit farmáře, aby nevyháněli ovce do hor. Je to tradice, součást jejich života,” říká Svein Runolfsonn.

Chceme pomáhat lidem v krizových situacích uvnitř budov, říká spoluzakladatel Spaceti

Český startup Spaceti vytváří navigační technologii pro vnitřní prostory. Se spoluzakladatelem a vedoucím hardwarové sekce, Tomášem Bartákem, jsme se bavili o tom, proč si lidé při evakuaci většinou nevybírají správnou cestu ven anebo proč k původně bezpečnostní službě přidali i funkci hledání volných zasedaček či nápojových automatů.

Elektřina.cz | 28. 6. 2017 00:00

7 nejextrémnějších planet, jaké byly doposud objeveny

Astronomové nedávno objevili nejteplejší planetu, jaká kdy byla pozorována – s povrchovou teplotou vyšší než u některých hvězd. Jak lovci exoplanet mimo naši Sluneční soustavu uvádějí, bylo již objeveno velké množství planet s extrémními charakteristikami. A pokračující výzkumy Sluneční soustavy rovněž odhalily několik poměrně dost zvláštních kandidátů i doslova za humny. Zde je sedm případů mimořádně extrémních planet.

Astro.cz | 28. 6. 2017 00:00

Manipulace s myslí? Lidé si pamatují věci, které se nikdy nestaly

Vzpomínky občas dostihnou každého z nás. Některé jsou pozitivní, jiné negativní, ve všech případech ale vzpomínáme na věci, které se nám udály. Podle vědců ale může být vše jinak. Některé ze vzpomínek, které máme, se totiž nikdy ve skutečnosti odehrát nemusely.

Věda, technika | Eurozprávy.cz | 27. 6. 2017 18:14
« Previous 1 2 3 4 13 26 38 50 Next »